Łódź, Wielki Post 2020 – w czasie pandemii.

„Chyba najgorszą rzeczą, jaką mogliśmy usłyszeć w ostatnim czasie w kontekście
epidemii było to, że zamknęła się brama miłosierdzia. To nie jest Ewangelia. Nie
zamykają się żadne bramy. Bóg nigdy nie przestaje i nie przestanie być
miłosierny. Bóg przychodzi, aby nas zbawiać i nigdy nie karze nas przez chorobę”
– mówi ks. dr Mirosław Tykfer, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”.

Powyższe słowa skłoniły mnie do przesłania taką właśnie bezpieczną drogą kilku myśli.

Sprawując Eucharystię w pustym kościele czuje się dziwnie. To tak, jakby człowieka osadzonego w rodzinie nagle eksmitowano w odosobnienie. Mówiąc „Pan z Wami”, nie słyszę odpowiedzi. Wiem, że nie mówię tego do murów, bo Pan jest wszędzie.

Drodzy parafianie,
Wszyscy przeżywamy ten ciężki czas – czas doświadczenia – w większej czy mniejszej izolacji. Doskonale wiemy, że tak się dzieje dla naszego dobra, bo życie jest największym darem. Czytałem listy i kartki, które nasza ciocia Zosia – dziś już nieżyjąca – pisała w czasie drugiej wojny światowej, kiedy była wywieziona na Sybir. Te listy były pisane MIŁOŚCIĄ. Każda litera była pisana starannie a krótkie myśli po ich przeczytaniu stawały się dla czytającego istną skarbnicą. Mamy dziś dużo do przemyślenia w czasie, który daje nam kwarantanna bądź to nałożona bądź też przyjmowana z rozsądku. My, Polacy, jesteśmy dość osobliwym narodem, który trudno zrozumieć nie tkwiąc w kontekście historycznym. Toczymy swoje spory, ale zawsze, gdy zło jest u bramy potrafimy się mobilizować i atak złego odeprzeć. Chociaż nie jesteśmy teraz fizycznie blisko, to czuję i rozumiem Wasze obawy, co dalej? Wsłuchując się w podpowiedzi parafian, staramy się wraz z panem organistą Mikołajem sprawić, byście mogli, choć na odległość, ale jednak zobaczyć wnętrze kościoła oraz uczestniczyć w liturgii przez media. Nie mamy profesjonalnego sprzętu ani pieniędzy na jego zakup, dlatego wykorzystując dostępne możliwości postaramy się, aby od V Niedzieli Wielkiego Postu transmitować Eucharystię odprawianą w kościele parafialnym o godzinie 9.30 i 11.00. Transmisja będzie dostępna na Facebooku na profilu naszej parafii – www.facebook.com/parafiastoki. Bardzo proszę, abyście zatroszczyli się o udostępnienie możliwości oglądania transmisji Waszym bliskim – seniorom, którzy często nie korzystają z mediów społecznościowych.

Mamy potrzebę kontaktu z Wami wiedząc jednocześnie, że taki kontakt bezpośredni jest dla obydwu stron zagrożeniem. Usilnie Was proszę, dla naszego wspólnego dobra, abyście zachowali na wszelkie możliwe sposoby zalecenia ludzi, których zadaniem jest zabezpieczenie naszego zdrowia i życia. Nie usiłujmy być mądrzejszymi od innych, ale starajmy się być bardziej pokorni. Gro zachorowań wzięło się niestety z braku rozsądku i odpowiedzialności. Jest to czas do wykorzystania w domu, z rodziną, rozmowach, wspólnej pracy, nadrabianiu zaległości itd. Może jest to dany nam czas na zbliżenie się do siebie? W parafii podczas pandemii od poniedziałku do piątku włącznie, wolontariusze, którzy sami się zgłosili, za co im serdecznie dziękuję, pomagają dostarczyć do domów najbardziej potrzebujących osób i rodzin może aż a może tylko 21 posiłków. Każda pomoc jest na wagę złota, ale trzeba też pamiętać, że czasem ważniejsze jest, aby się chwilę zatrzymać i choćby przez telefon porozmawiać ze sobą. Także media społecznościowe, o czym wspominał nasz łódzki Ksiądz Kardynał Konrad Krajewski, niosą wielką pomoc a przez prawdziwie podawane informacje stają się źródłem siły i wiary.

Drodzy parafianie i mili goście.
Wiecie jak trudno jest odpowiadać za innych, także pracowników kościoła, którzy mają na utrzymaniu całe rodziny i regulowanie rachunków. Bardzo ciężko będzie mi teraz, z racji na trzytygodniową Waszą usprawiedliwioną nieobecność, uczynić to, aby dostali godne i zasłużone wynagrodzenie.
Przeszło moje oczekiwanie, kiedy zobaczyłem na koncie parafialnym wpłaty różnych kwot od naszych parafian wraz z dopiskiem „na tacę”. To jest dla mnie przejaw Waszej mądrości życiowej, roztropności i troski. Dziękuję Wam z całego serca ta wielką życzliwość i zaufanie, okazywane w tak trudnym dla Was i dla Waszych rodzin czasie. Jestem z Wami na dobre i na złe i każdego dnia się za Was modlę. Ufam Bogu, że kiedy przeminie ten czas świadomej rozłąki, połączymy wspólnie siły i nadrobimy ten trudny czas.

Prośmy za siebie wzajemnie o ustanie czasu pandemii i módlmy się by Bóg miał nas w swojej opiece.

Wasz Proboszcz
Ks. Marek Izydorczyk