Z ogromną radością informujemy, że Ojciec Święty Franciszek podniósł do godności arcybiskupiej i mianował na urząd Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Grzegorza Rysia, dotychczasowego biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej.

Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś urodził się w Krakowie 9 lutego 1964 roku. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła PAT. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2002 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii. Był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych, miedzy innymi w procesie kanonizacyjnym świętego Jana Pawła II. W latach 2007-2011 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010-2011 r. był przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce. 28 września 2011 otrzymał sakrę biskupią z rąk księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. W swoim herbie nosi zawołanie: Moc w słabości. Owocną pracę naukową łączy z zaangażowaniem duszpasterskim.

Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Jest także członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

Drogich Archidiecezjan serdecznie prosimy o modlitwę w intencji Księdza Arcybiskupa Metropolity Grzegorza Rysia, aby pełnienie przez niego urzędu Pasterza Kościoła Łódzkiego było bardzo owocne, a dla samego Księdza Arcybiskupa stało się źródłem radości. We wszystkich kościołach i kaplicach Archidiecezji Łódzkiej w niedzielę 17 września br., podczas wszystkich Mszy świętych w modlitwie wiernych należy zamieścić wezwanie w intencji Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia a po Komunii świętej odśpiewać dziękczynny hymn: Ciebie Boga Wysławiamy.

I-I K Ireneusz Pękalski Wikariusz Generalny                                                                           /-/ * Marek Marczak Administrator Archidiecezji Łódzkiej

Łódź, dnia 14 września 2017 roku