SPOTKANIE SYNODALNE Z DN. 6.11.2024 – SPRAWOZDANIE

Ostatnim etapem Synodu Archidiecezji Łódzkiej jest praca synodów parafialnych. Są do nich w pierwszej kolejności zaproszone rady parafialne, a w ostatnim etapie, ogół parafian. Celem synodów parafialnych jest przedyskutowanie i wprowadzenie ustaleń IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej w lokalnych wspólnotach oraz adaptacja dokumentów Synodu do warunków konkretnej parafii Kościoła Łódzkiego. W parafialnych spotkaniach synodalnych na równych prawach uczestniczą kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz osoby świeckie. Spotkania są prowadzone przez świeckiego facylitatora, członka parafii, któremu zadanie prowadzenia grupy synodalnej powierzył Metropolita Łódzki. 

Kardynał Grzegorz Ryś podkreśla wagę synodów parafialnych – „Jeśli nie przełoży się te kilka lat refleksji synodalnej na konkretne zmiany, to ludzie, którzy się zaangażowali w synodalność przez ostatnie lata, będą srodze zawiedzeni. Tych ludzi nie wolno zawieść. Nie wolno ich zgorszyć tym, że wszystko zostanie tak, jak było, bez konkretnych zmian”. 

Odpowiadając na zachętę Księdza Kardynała, odbyliśmy pierwsze z serii spotkań, którego motywem przewodnim był fragment dokumentu końcowego Synodu, zatytułowany „Misja”. 

Uczestnicy spotkania zostali poproszeni o przygotowanie się do spotkania, poprzez lekturę tekstu i osobistą refleksję nad jego treścią. Każda z osób obecnych na spotkania wypełniła to zalecenie, co ułatwiło pracę podczas samego spotkania. 

Spotkanie synodalne było prowadzone w tej samej formule, co Synod powszechny, a więc w oparciu o „rozmowę w Duchu Świętym” Poszczególni uczestnicy, po osobistej lekturze tekstu, są proszeni o zabranie głosu i odpowiedzi na pytania odwołujące się do ich własnych refleksji. Każda osoba ma prawo zabrać głos w sposób swobodny, w zgodzie ze swoimi przemyśleniami i odczuciami. Poszczególne wypowiedzi nie podlegają ocenie pozostałych uczestników. Moderowana dyskusja jest prowadzona dopiero w ostatnim etapie spotkania. Zadaniem uczestników jest przede wszystkim wzajemnie się słuchać, a następnie wspólnie szukać rozwiązań. 

Najczęściej formułowane wnioski dotyczyły: 

– konieczności przemiany w nas samych; pracy nad sobą; zrozumienia, że każdy z nas jest powołany do świętości, która jest w naszym zasięgu; uczciwego wypełniania swoich codziennych obowiązków, 

– potrzeby wsparcia Kościoła w misji ewangelizacyjnej przez osoby świeckie, które własnym życiem, przykładem, świadectwem, światłem wskazują drogę innym, „zarażają” swoją wiarą, zwłaszcza we własnych środowiskach (rodzinnych, sąsiedzkich, zawodowych) 

– poczucia odpowiedzialności za Kościół przez osoby świeckie, 

– potrzeby ponownej katechizacji „zasiedziałego” społeczeństwa, 

– konieczności włączenia się osób duchownych w życie swojej parafii, wzorem misjonarzy, rozeznania potrzeb, dialogu, wyjścia na zewnątrz, organizacji wspólnych wyjazdów, uroczystości, drogi krzyżowej ulicami osiedla, 

– znalezienia sposobu na zaproszenie, a w efekcie wstąpienie młodych ludzi na drogę wiary, przystąpienia do wspólnoty parafialnej, 

– zachęty osób do przyjmowania kapłanów w czasie kolędy i promowanie możliwości spotkania z księdzem w innym czasie, niż kolęda, kiedy niektórzy chcieliby porozmawiać dłużej, ale kapłan musi odwiedzić kolejne domy

– potrzeby ewentualnego dostosowania godzin mszy świętych do rytmu życia parafian. Padł argument, że godzina 17.30 jest zbyt wczesna dla osób pracujących. Może należy przetestować późniejsze godziny? Może warto zorganizować ankietę dotyczącą preferowanych godzin mszy świętych? 

– uczynienia parafii bardziej otwartą. Ludzie powinni traktować parafię nie tylko jako punkt świadczenia usług religijnych, ale jako miejsce, w którym dobrze się czują i chcą spędzać w nim czas. 

 

Jesteśmy otwarci na wnioski i uwagi parafian na omawiane tematy. Można je przesyłać na adres prowadzącego spotkania synodalne: maciej-zielinski@o2.pl. Będą one omawiane podczas kolejnych spotkań grupy synodalnej. 

Następne spotkanie jest zaplanowane na grudzień.

Członkowie Synodu Parafialnego