1.    Zgodnie z zapowiedzią chcemy dziś przedstawić pewne wątki i nasze spostrzeżenia dotyczące czasu duszpasterskiej wizyty. Niewątpliwie owocny to dla nas czas spotkań w Waszych domach czy mieszkaniach. Są one dość mocno zróżnicowane w różnych częściach parafii. I tak najwięcej wąskiej i ciasnej zabudowy jest w rejonie Janosika – Listopadowa od Telefonicznej do Pomorskiej. Tam też mieszka duża ilość osób mających znaczny wiek którym nie żyje się łatwo a odległość od kościoła sprawia niemały wyczyn aby ją pokonać. Ogromną nadzieją tego terenu jest Os. Listopadowa gdzie jest i ciągle się rodzi duża liczba dzieci. Inną charakterystykę ma część zawarta pomiędzy Janosika, Listopadową, Brzezińską i Okrętową. Tu mieszka sporo osób bardziej majętnych, młodszych i życiowo zaradnych – zdecydowanie bardziej związanych z kościołem osiedla Zielone Wzgórza tak I jak i II są rozwojową częścią parafii i także w dużym stopniu utożsamia się z parafią. Osiedle jeszcze maleńkie, ale już dobrze zagospodarowane jak Dolina Łódki wraz z Beskidzką i przyległymi uliczkami mają chyba jednak najściślejsze poczucie więzi sąsiedzkich. Największym problemem jest co wszędzie podkreślano opłakany stan nawierzchni drogowych i chodników. To problem numer jeden dla osób starszych co także wiąże się z komunikacją miejską.

W wielu domach składano także poza ofiarami przyjętymi przez tradycję z racji kolędy  dodatkowe ofiary jak dumnie podkreślano na nowe konfesjonały a więc widać z tego że ta rozpoczęta inwestycja była bardzo trafiona. Po pierwszych naszych wspomnieniach o uchylaniu furtek aby dać czytelny znak że w tym domu mieszkają katolicy zostało to przyjęte wspaniale i cała nasza wdzięczność dla Was. Podobnie i zapytaniu ewentualnie o szklankę wody czy soku było czytelne znalazło odzwierciedlenie. Bardzo pozytywnym a miłym zaskoczeniem było oczekiwanie w wielu domach przy oknie aby nie wychładzając się zobaczyć kolędującego kapłana. Dużym uznaniem parafian cieszy się Eucharystia z udziałem dzieci którą tak dopracował ks. Tomasz. Zdanie Proboszcza w tym temacie jest jedno – nie sypie się piasku w chodzące tryby. Podaliście nam też pewne sugestie co do dalszych prac przy kościele. Owszem ks. Proboszcz o wielu z nich myśli w sposób dokładny albo zbliżony do Waszego postrzegania. Prosimy jednak pamiętać że tak krawiec kraje jak materiału staje. Ogólnie przyjęły nas 1873  rodziny. Nie przyjęło nas 1645 rodzin. To daje troszkę do myślenia. Złożone ofiary zaiste wystarczą na pokrycie konfesjonałów choć spora wyrwa w portfelu powstała po zakupie oleju opałowego na zimę i jak wspominaliście wszyscy to odczuwamy. Za te wspólne chwile serdecznie i grzecznie składamy podziękowanie a najlepszą formą podziękowania będzie msza św. sprawowana w intencji tych rodzin i osób samotnych które przyjęły nas po kolędzie. Zapraszamy na wspólną modlitwę w niedzielę 26 lutego o godzinie 12.30.

Lista uczestników kolonii letnich jest już zamknięta. Dziękujemy za zaufanie i powierzenie nam swoich pociech.

Wszystkim przeżywającym w najbliższym tygodniu swoje uroczystości osobiste bądź rodzinne, a także naszym gościom, składamy najlepsze życzenia – błogosławieństwa Bożego oraz wszelkich łask od Boga.

W ostatnich dniach odeszła od nas:

Zofia Łaska – Kowalska   lat 84   z ul. Turnie 50

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie……..

Rodzinie i przyjaciołom zmarłej, składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia