Wczorajsze inspiracje zaowocowały postanowieniem, by tegoroczną Oktawę Bożego Ciała obchodzić w odniesieniu do eucharystycznych wątków w przesłaniu Anioła, który przygotowywał fatimskie dzieci na spotkania z Matką Bożą. Zanim jednak będziemy analizować treść objawień i modlitw, których Anioł uczył dzieci, zauważmy, jak mocno Eucharystia łączy się z dziełem Odkupienia, jak często we Mszy św. odwołujemy się do potrzeby pokuty za grzechy swoje i innych ludzi.

1. Już na wstępie, zaraz po powitaniu wiernych celebrans wzywa: Przeprośmy Boga za nasze grzechy, czyli uznajmy siebie za grzeszników, błagajmy o Boże Miłosierdzie. Znane są 4 akty pokutne: poświęcenie i pokropienie wodą, tzw. spowiedź powszechna – Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu…, Tropy, które nawiązują do litanijnej prośby Kyrie elejson, Christe elejson, Kyrie elejson… wezwanie Zmiłuj się nad nami, Panie… . Ów akt skruchy pomaga stanąć w pokorze wobec Boga i wobec siebie nawzajem, otwiera nas na bezmiar Bożego Miłosierdzia.

2. Przy ofiarowaniu darów ołtarza (chleba i wina) ksiądz modli się po cichu w czasie ewentualnego śpiewu wiernych, by Bóg obmył go z jego winy i oczyścił go z grzechu. Polewając wodą palce, które za chwilę będą dotykać Ciała Pańskiego, ksiądz modli się słowami Ps 51, psalmu pokutnego, powtórnie uznając się za grzesznika.

3. Również konsekracja chleba i wina zawiera motyw przebłagalny. Pan Jezus wkłada w usta celebransa zapewnienie, że Jego Ciało będzie wydane, a Jego Krew będzie wylana na odpuszczenie ludzkich grzechów.

4. I wreszcie przed Komunią świętą śpiew Baranku Boży…, a także ukazanie Przenajświętszych Postaci z aklamacją wiernych podkreślają, że Pan Jezus prawdziwie gładzi grzechy świata, a my możemy od Niego uzyskać uzdrowienie duszy.

Msza św. jest ofiarą samego Chrystusa, Syna Bożego, którą składa Bogu Ojcu za zbawienie ludzkości i poszczególnego człowieka. Dlatego najczęstszą intencją mszalną jest prośba o zbawienie dla zmarłych – Pan Jezus składa siebie w ofierze przebłagania za grzechy popełnione za życia, które uniemożliwiają zmarłej osobie osiągnięcie pełnej wspólnoty z Bogiem w Niebie.

Sprawowanie Eucharystii i przyjmowanie Komunii św. przynosi nam owoce zbawienia, uświęca nas i zapowiada nasz udział w uczcie w Niebie.